2025. június 5. és 6. napján kerül megrendezésre a Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Kollégium, EGYMI hagyományos Gálaestje, ahol az intézmény gyermekei, tanulói mutatják be tehetségüket a hódmezővásárhelyi Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.

A fogyatékkal élő emberek iránti elfogadást, a befogadást, az együttműködést, a tiszteletet, a szeretetet, a társadalmi elfogadás erősítését megcélozva, összhangban az idei Gála koncepciójával „NÉZD CSAK, AZ OTT AZ ÉN BOLYGÓM!” címmel irodalmi- és rajzpályázatot hirdettünk a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ intézményeiben tanuló diákoknak 3 korcsoportban, az 1-4., 5-8. és a 9-12. osztályosoknak az alábbi választható témákban:

  1. Illusztráció készítése Antoine de Saint-Exupéri A kis herceg című művéhez.
  2. Egy elképzelt bolygó bemutatása, ahol a befogadás, az elfogadás, az együttélés, a szeretet, az együttműködés segíti az ott élők életét.
  3. Próza vagy vers formájú irodalmi alkotás készítése, amely Antoine de Saint-Exupéri A kis herceg című műve nyomán bemutat egy olyan elképzelt bolygót, ahol szeretetben, befogadva, együttműködve élnek.

Az eredményhirdetésre ünnepélyes keretek között kerül sor 2025. június 5. napján, a Gála első előadása előtt, ahová jutalomként a többségi iskolák diákjai is meghívást kapnak. A zsűri döntése alapján a legkiválóbb pályamunkákat, melyekben a gyermeki fantázia mellett a regényhez kapcsolódó érzések, gondolatok is kifejezésre jutnak, a művelődési központban kiállítjuk.

Hagyományunkhoz híven az idei estünk produkciói is egy adott témakör köré épülnek fel, mely Saint-Exupery: A kis herceg c. műve. A könyv örökérvényű, szállóigévé vált gondolatai, mély üzenetei a nevelők felkészítő munkájában, tanítványaink játékában és a pályaművekben egyaránt visszatükröződnek. Mindannyian különbözőek vagyunk, mégis sokkal több dolog van, ami közös bennünk, mint ami elválaszt.

Ahogy az őszinte, ártatlan kisfiú rácsodálkozik a világra, a mi kis növendékeink, fiataljaink is gyermeki lélekkel ábrázolják a körülöttük lévő színes világot, annak egy-egy szeletét; s ők is – csakúgy, mint a kis herceg – szeretik, ha odafigyelünk rájuk, dicsérjük őket, ha érzik, hogy megerősítjük jelenlétüket. Ahogy a kis herceg is olykor szomorú és elbizonytalanodik, a mi tanítványainkkal is előfordul ez, de mivel fontosak, és időt vesztegetünk rájuk, egy láthatatlan fonállal kötődünk hozzájuk – hiszen a róka is megtanítja a kis herceget arra, hogy az életnek a kapcsolatteremtés, a szeretet útján lesz értelme.

E valóságba oltott mese a „Kozmutza bolygón” tárul elénk, s a címszereplő innen szemléli a történéseket – a csoportok előadásait. Itt bontakoznak ki a bájos mesefigurák, mint pl. a csillagok, a virágok, a bárányok, de még a pilóta színes ceruzái is megelevenednek e mesés univerzumban – életre keltve a kis herceg barátait, a rókát és a rózsát. Továbbá találkozhatunk a világűr színpadán asztronautákkal is, sőt főszereplőnk számára az időutazás sem jelent gondot. A mi kis hercegünk bölcsességgel szemléli a művészeteket is: a zenét, az éneklést, a táncot. Bárhová csöppen kis barátunk – még egy őserdő bennszülött lakóival is találkozik – figyel, lát, hallgat.

Dolgozóink nem csupán tanítanak, segítséget nyújtanak, hanem alkotnak is. Az alkotás és felismerés örömét nemcsak a tanítványaikban ébresztik fel, hanem maguk is megtapasztalják. Kreativitásuk, sokoldalúságuk nem csak az iskola folyósóin, tantermein látszik – ennek ékes bizonyítékai a kiállított tárgyaik, képeik. Így helyet kapnak – a gyermeki fantázia mellett – az ő produktumaik is.

A regény végén a pilóta visszatér a szürke felnőtt életéhez, ami most már egy mesével gazdagabb lett.

A mi célunk is az, hogy a kiállítás és az est megtekintése után minden kedves néző és látogató egy szép mesével gazdagabban térjen haza.

Lelkesen készülünk, szeretettel várjuk az érdeklődőket!